ارائه دهنده مطالب علمی و آموزشی درباره پیش دبستانی

تكنيك مداد شمعی و آكريليك در نقاشی

اين تكنيك بر پايه ي ويژگي ناسازگاري روغن و آب به وجود آمده است . درست همانند چسب نواري كاغذي يا روزنامه چسبانده شده بر روي سطح بخشهايي از نقاشي كه اجازه نمي دهد رنگ بر روي اين قسمت هاي سطح نقاشي ماليده شده يا نفوذ كند مداد شمعي يا شمع هم تقريباً چنين خاصيتي دارد اما تأثيرات به وجود آمده از آن كاملاً متفاوت است .
انجام اين روش بسيار آسان است : با يك شمع يا هر نوع مداد شمعي روغني بي رنگ ديگري در مناطق مورد نظر كاغذ خطوطي مي كشيم و سپس بر روي اين خطوط يك لايه رنگ آكريليك رقيق شده با آب مي ماليم .
رنگ بر روي منطقه ي با شمع خط خطي شده سر مي خورد و جذب كاغذ مي شود و در نتيجه يك منطقه ي لكه لكه اي سفيد و رنگي بوجود مي آيد .
نقاشانِ آبرنگ كار اغلب از اين تكنيك براي نقاشي ابرها ، امواج عظيم و موج هاي كوچك آب يا بافت روي صخره ها و ديوارهاي سنگي استفاده مي كنند اما امكان استفاده از اين روش ها براي ديگر طرح ها و نقاشي ها هم وجود دارد و به ويژه براي ديگر آثار نقاشي تركيبي چون آكريليك و جوهر هم بسيار مناسب است .

شما مجبور نيستيد كه در اين روش فقط خود را محدود به استفاده از مداد شمعي سفيد يا شمع سفيد و بي رنگ كنيد بلكه مي توانيد از مداد شمعي هاي رنگي نيز استفاده كنيد يا اينكه از مداد شمعي هاي روغني تر جديد كه براي اين روش بسيار مناسب تر هستند استفاده كنيد و طرح مورد نظر خود را با مداد شمعي هاي رنگي مختلف و نه تك رنگ در زير كار بكشيد سپس بر روي آن يك رنگ متضاد يا رنگي همرنگ ولي پررنگ تر بزنيد . شما همچنين مي توانيد در ابتدا از روشهاي لايه كاري رنگ يا روش خط و نقش خراشي بر روي مداد شمعي ماليده شده بر روي سطح بوم يا كاغذ استفاده كنيد و سپس يك لايه رنگ بر روي اين خطوط و طرح هاي شمعي بماليد .
اگر مي خواهيد از اين روش در نقاشي خود استفاده كنيد بر روي يك كاغذ خشن و ناصاف همانند مقواي مخصوص آبرنگ كار كنيد چرا كه در غير اين صورت ممكن است سطح كار شما خراب شود . به خاطر داشته باشيد كه بايد رنگ شما به قدر كافي رقيق باشد و نبايد خيلي مات باشد چرا كه ممكن است سطح روي خطوط شمعي را كاملا بپوشاند پس بهتر است از رنگ هاي شفاف استفاده كنيدسطح كاغذ مخصوص آبرنگ در اين جا توسط لايه ي نازكي از بتونه ي گچي با رنگ ملايم پوشيده شده است كه اين لايه آستر سطحي با بافت هاي بسيار نامحسوس به وجود آورده و براقيت و روشني كاغذ سفيد را هم كمتر مي كند .
ابتدا يك طرح كم رنگ مدادي روي صفحه به عنوان راهنما كشيده شده است و سپس ، شمع بر روي قسمت هايي از اين طرح قلم كشيده مي شود .
رنگ آكريليك رقيق شده با آب بر روي شمع سر مي خورد . رنگ غليظ براي اين روش چندان مناسب نيست چرا كه لايه پلاستيكي و خشن تشكيل شده از رنگ آكريليك مات بر روي شمع مي تواند به طور كامل موم را بپوشاند و اثر لكه لكه اي مورد نظر تشكيل نشود .
پس از خشك شدن لايه ي ابتدايي رنگ باز با استفاده از سر تيز شمع خطوطي بر روي طرح قلم مي كشيم . زمينه ي رنگي به نقاشي كمك مي كند كه بهتر ببينيد بر روي كدام قسمتها با مداد شمعي خط مي كشيد چرا كه بر روي كاغذ يا زمينه ي سفيد درست متوجه نمي شويد كه به كدام قسمتها اگر مداد شمعي سفيد ماليده شده يا ماليده نشده است .
اين دفعه ماليدن مجدد لايه رنگ ديگر روي لايه شمعي دوم و سر خوردن رنگ موجب ايجاد نوعي بافت با دانه هاي ريز ريز ، حباب ها و لكه هاي كوچك مي شود و رنگ در قسمتهايي كه سطح زير آن شمعي نشده است كامل مي نشيند .
به منظور ايجاد يك كار دقيق و تميز با خطوط مشخص از نوك چاقو براي خراشيدن و برداشتن لكه هاي كوچك رنگي به جاي مانده بر روي خطوط مداد شمعي استفاده مي كنيم . نقاش براي اين كه بتواند به اين قسمت از تصوير دسترسي بهتري پيدا كند تابلو را به سمت خود برگردانده است .
در اين جا يك مداد شمعي روغني بي رنگ و كمي براق را براي قسمت هايي از برگ دلمه ها مي كشيم تا برگ كلم ها واضح ، برجسته و تازه تر به نظر رسد . همچنين از اين مداد روغني براي براق و برجسته تر جلوه دادن قسمت مركز كلم ها استفاده مي كنيم. در پايان كار از روغني سبز رنگ استفاده مي كنيم و كمي رنگ و لعاب به قسمتهاي ساقه كلمها اضافه مي كنيم .

شما همچنين مي توانيد از پاستل روغني در زير رنگ نيز استفاده كنيد اما تأثير مورد نظر بدست آمده از پاستل روغني كمتر از مداد شمعي است و به علاوه خاصيت مقاومت مداد شمعي در برابر نفوذ رنگ آبي و رقيق بيشتر از پاستل روغني است .

تصوير نقاشي كامل شده پاياني يك اثر زنده و زيبا از تلفيق بافت ها و نقش ها را ارائه داده است . مداد روغني بي رنگي كه در پايان بر روي كلم ها و بشقاب آن مورد استفاده قرار گرفته است كيفيت رنگ ظاهر تصوير را به ميزان زيادي افزايش داده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۱ آذر۱۳۸۹ساعت ۱۱:۱ قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
بسمه تعالی
مرکز آمادگی و پیش دبستانی دارا و سارا
مزایا
آموزش زبان / آموزش رایانه ( مجهز به سایت ) آموزش نجوم / آموزش نقاشی / آموزش سفال / آموزش قرآن / آموزش تئاتر / استفاده از اتاق بازی / آموزش کاردستی / امکان استفاده از سینما
آدرس ستاد مرکزی کانون استان قزوین
شهرک کوثر - میدان انقلاب اسلامی ( فلکه دوم ) بلوار شهید محلاتی نبش خیابان سمیه
تلفن :4 - 3771992
ثبت نام همه روزه از ساعت 8 صبح الی 14 انجام می شود
با ظرفیت محدود
شماره پیامک کانون استان قزوین : 09361388821

پیوندهای روزانه
مهد کودک و پیش دبستانی آشیانه کودک
ترجمه

www.koodakan.org/group/math/index.htm - Cached - Similar
آموزش ریاضی برای کودکان
کودکانه
سازمان پدآفند غیرعامل
جدول پخش برنامه های کودک و نوجوان در صدا و سیما
تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
شبکه آموزش سیما
تخصصی ترین مقالات روانشاسی کودک
گالری تخصصی نقاشی کودکان ایران
عمو پورنگ
برنامه تلوزیونی فیتیله
شبکه دو // شبکه کودک
تبیان
کتابخانه قصه کودک
دانشنامه رشد
کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان استان قزوین
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان
سازمان اموزش و پرورش استان قزوین
شورای عالی اموزش و پرورش
وزارت آموزش و پرورش
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
هفته دوم دی ۱۳۹۳
هفته اوّل اسفند ۱۳۹۲
هفته سوم بهمن ۱۳۹۲
هفته دوم آذر ۱۳۹۲
هفته چهارم تیر ۱۳۹۲
هفته سوم فروردین ۱۳۹۲
هفته دوم فروردین ۱۳۹۲
هفته اوّل اسفند ۱۳۹۱
هفته اوّل مرداد ۱۳۹۱
هفته چهارم فروردین ۱۳۹۱
هفته اوّل اسفند ۱۳۹۰
هفته چهارم بهمن ۱۳۹۰
هفته دوم بهمن ۱۳۹۰
هفته اوّل بهمن ۱۳۹۰
هفته اوّل دی ۱۳۹۰
هفته چهارم آذر ۱۳۹۰
هفته سوم آذر ۱۳۹۰
هفته سوم آبان ۱۳۹۰
هفته چهارم مهر ۱۳۹۰
هفته سوم مهر ۱۳۹۰
هفته چهارم مرداد ۱۳۹۰
هفته سوم مرداد ۱۳۹۰
هفته دوم مرداد ۱۳۹۰
هفته اوّل مرداد ۱۳۹۰
هفته چهارم تیر ۱۳۹۰
هفته سوم تیر ۱۳۹۰
هفته دوم تیر ۱۳۹۰
هفته اوّل تیر ۱۳۹۰
هفته چهارم خرداد ۱۳۹۰
هفته سوم خرداد ۱۳۹۰
هفته اوّل خرداد ۱۳۹۰
هفته چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰
هفته سوم اردیبهشت ۱۳۹۰
هفته اوّل اردیبهشت ۱۳۹۰
هفته چهارم فروردین ۱۳۹۰
هفته سوم فروردین ۱۳۹۰
آرشيو
آرشیو موضوعی
کودک و پدآفندغیرعامل
روانشانسی کودک
موسیقی و کودک
شعرکودکانه
بازار کتاب کودک
بازی
کاردستی
مقالات
اخبار
سینمای کودک
کودک و رسانه
قصه های مادر بزرگ
کودک و معضلات اجتماعی
اتاق فکر کودک
گنجینه صوتی
گالری
شیوه های خلاقیت
اتاق کودک
پرورش حس دینی
نقاشی کودک
تغذیه کودک
پزشکی
کودک و تلوزیون
آموزش نجوم
معرفی مرکز و شرایط ثبت نام
مرکز سعدی
کودک و رنگ
نقاشی
انيمنشن
کامپیوتر
نمایش خلاق
پیوندها
كتابخانه قصه كودك
شبکه مهدهای الکترنیک
لذت كاردستي
کودک سیتی
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM